TEXTUS: „Bár tudnám, hogy hol találom Istent!” Jób 23, 3
Jób meg van keseredve az irritáló, sovány vígasz hangjától, amely barátai szájából közeledik felé. Szeretne Isten elé kerülni, szeretne Istennel „perelni”. Szeretné ezt az egészet az Úrral megbeszélni. Fel is sóhajt lelke mélyéből: bár tudnám, hogy hol találom az Istent! Ó, micsoda mélységes sóhaj ez: a kétségbeesett ember sóhajtása, aki szeretne találkozni az Istennel.
Hol van Isten? Különösen akkor éles ez a kérdés, amikor a szenvedéssel találkozunk vagy szenvedésben vagyunk.
Milyen érdekes, örömök esetében ez a kérdés ritkábban hangzik fel az ember ajkairól. Siker, eredmény, gyarapodás esetében nem kérdezzük, hol van Isten? Akkor más dolgok érdekelnek: meg akarjuk osztani sikerünket másokkal, dicsekszünk, koccintunk, mert valami jó dolog történt. Istent elfelejtjük. Nyomorúságban pedig elkezdjük keresni Őt.
Hol találhatjuk meg Istent? A természetben? Önmagunkban? A felhők felett, a föld alatt?
Mikor, milyen állapotban tapasztalhatja meg az ember az Úr közelségét? Erről beszélnek a zsoltárok.
„Közel van az Úr a megtört szívűekhez” (Zsoltárok 34, 19)
„Közel van az Úr mindenkihez, aki hívja, mindenkihez, aki igazán hívja.” (Zsoltárok 145, 18)
A zsoltárokban megérthetjük, hogy hol van Isten. Közel van azokhoz, akik megtörtek, azokhoz, akik hívják Őt. Jóbhoz is közel volt, nagy odafigyeléssel, gonddal szemlélte, kísérte Jób életét, szenvedését, mellette volt a nehéz órákban, csak Jób ezt nem érezte, nem érzékelte. Ez a közelség közösséggé alakult, hisz később látjuk, hogyan beszél az Úr szenvedő szolgájához színről színre.
Közelség, vagy közösség? Közösségünk lehet az Atyával, láthatjuk Őt színről színre az Úr Jézus Krisztusban. Jézus az, akiben megtalálhatjuk az Istent. Az ártatlan szenvedő, az Isten Báránya, aki az addig rejtőzködő Istent megmutatta teljes dicsőségében az emberiségnek színről színre. Várjuk Őt ebben az adventi időszakban, hogy ne csupán az Isten közelségét, hanem a közösségét is megtapasztaljuk. Pál írja a filippieknek: Az Úr közel! (Filippi 4, 5)