TEXTUS: „Miért maradhatnak életben a bűnösök? Magas kort érnek el, sőt meg is gazdagodnak.” Jób 21, 7
A keresztyénség egyik különlegessége, egyik sajátossága, hogy kérdéseket, miért-eket tesz fel. Más világvallásokra nem feltétlenül jellemző ez, de a keresztyénség központi személye, maga Jézus Krisztus is felteszi a maga kérdését: „Én Istenem, én Istenem, miért hagytál el engem?” (Máté 27, 46) Jób is kérdést tesz fel Cófár szavaira válaszolva, neki is vannak miért-jei szenvedései közepette.
Jób barátai mindig ugyanazt mondják: az igazak jutalmat kapnak, a bűnösök bűnhődnek. Jób mégis válaszként, kérdésként felteszi: ha így működik a világ, akkor miért van az, hogy a gonoszok, a tisztességtelenek, a becstelenek jutnak előbbre?
Örök kérdése ez Jóbnak és örök kérdése ez az emberiségnek, neked és nekem is. Ha Isten igazságos, akkor hogyan fordulhat elő, hogy tisztességtelen emberek jutnak előre, gyarapszanak, vigadoznak, jól élnek. Az igazak pedig ezek mellett sokkal rosszabbul élnek, sőt mélységesen szenvednek.
Talán Te is találkoztál már az életedben ezzel a megmagyarázhatatlan jelenséggel, hogy Isten hogyan nézheti el egyesek regnálását, előremenetelét, holott igazán tisztességtelenül, gonoszul élnek?
Hasonló kérdésekkel találja szemben magát a 73. zsoltár szerzője is, aki nem érti a gonoszok boldogulását. Kérdései akkor oldódnak fel, oldódnak meg, amikor az Isten közelségébe kerül és elkezd nem a más emberek boldogulására, gonoszságára fókuszálni, hanem Istenre és a vele való kapcsolatra. Ebben a kapcsolatban a kérdések feloldódnak és az Isten közelségében minden világossá lesz.
Kedves Testvérem! Jób kérdése a Te kérdésed is, az én kérdésem is. Ezen kérdéssel kapcsolatban csak akkor kapsz választ, ha elkezdesz az emberek helyett az Istenre és a vele való kapcsolatra fókuszálni, akkor ezen sérelmek kikerülnek a középpontból és az Úr kerül erre a helyre: „De nekem olyan jó Isten közelsége! Uramat, az Urat tartom oltalmamnak. Hirdetem minden tettedet.” (Zsoltárok 73, 28)